T O P

  • By -

damnBeah

Kaufland birde bir nevi "pahalı" süpermarketlerden, çünkü marka ürünler satıyor :(


Freeassher

tuh ne pahalı ürünler


RealisticMost

Fiyatlar orta orada. Rewe/Edeka en pahalisi, Kaufland ortada. Aldi/Lidl en ucusu. Herhangisinde ama kalite yüksek.


AnatolianTree

İngiltere’de hep Aldi kullanıyorum, haftalık alışverişim £20-30 civarına geliyor. https://groceries.aldi.co.uk/en-GB/fresh-food/meat-poultry Üsteki linkde Aldinin tüm et ürünlerin fiyatlarına bakabilirsiniz. Böyle düşünün: iş bulamayan eğer iş arayana devlet aylık maaş veriyor. Arkadaşımın kardeşi 21 yaşında üniversite mezunu 2 aylık boş ama devlet ona £400 aylık veriyor “universal credit” olarak. Yani devletin vereceği EN DÜŞÜK para, niye? Ailesiyle oturuyor. Alışverişi geçiniz, düşün annen baban rahatla yemek konusunu haletebiliyorlar, lan sen HER AY nerdeyse ps5 alırsın, kıçını bi yerden kalktırmadan. Şaka gibi ama maalesef gerçek.


Kilexey

~~Ailesiyle kaliyorsa "Universal Credit" alamamasi lazim.~~ https://www.entitledto.co.uk/ sitesini kullanarak nereden para alabilirsin, onlari gosteriyor. Vatandas olsaydim (sadece oturum var) haftalik £79'luk Universal Credit* alabiliyormusum. Universal Credit: Karsiliksiz yardim parasi.


damnBeah

O yüzden "bir nevi" dedim. Sonuçta Supermarkt kategorisine giriyor, Discounter değil.


cakmakku

Carrefour seviyesinde demek doğru olur bence. Rewe edeka, migros seviyesinde oluyor.


Russianturk13

Alman hükümeti gıda bir insani ihtiyaç diye gıda fiyatlarını düşük yaparken bizim kraliçe (!) porsiyonları küçültelim az yiyelim diyor lol bu kabus ne zaman bitecek acaba


nededikimdedi

Vergi mi, fiyat mı? Gıda fiyatlarını hükümetin belirlediğini sanmıyorum, bir yanlış anlaşılma olmalı.


Russianturk13

Alman arkadaşlarımın dediğine göre gıda fiyatlarını hükümet düşük seviyede tutuyor daha az vergi vs ile çünkü gıda temel ihtiyaç orda işsizlik maaşı ile bile yaşanabilir rahatça belli seviyede


RealisticMost

This is wrong. In germany there is the 19% Tax on everything sold including food. In Germany there is a high competition on the market between Kaufland, Rewe, edeka, Netto, Norma, Aldi and Lidl. They offer one of the higheat qualities in Europe with one of the cheapeat prices. The government doesn‘t interfere there.


Weltraumbaer

Foodstuff is at 7 percent.


Turkish-Delight52

only items that are necessary for survival such as bread, water, meat, fish, milk etc. Things like Junk food have 19 percent tax


Montezumawazzap

Tbh, I don't care if our guys tax chocolate or sweets higher than essential things such as milk, bread, meat, sugar, salt etc., as long as essential stuff have lower tax.


RealisticMost

Thanks. I got confused because some are 19 and some less.:)


nededikimdedi

Oh, then we are not in Germany level at least in one tax.


PrisoMike

çoğu gıda için vergi oranı %7 ve diğer mallar için %19'. aktif bir sübvansiyon yok. Alman süpermarketleri onlarca yıldır rekabet halinde.


Sokarca-HYT-LA20

az yiyrn ekmek kafali neslin bittiğini görünce ben "ekmek yoksa az yiyin"


Fame-taker

Almanya'da TL ile maaş alsan bile daha iyi şartlarda yaşıyorsun inanılmaz.


Weltraumbaer

For further clarification some things shall be added: the German government does not have any say in food prices other than a 7 per cent VAT on basic foodstuffs. Not every foodstuff is a 7 percent VAT, some is a at 19 percent just like any other product. The reason for comparable low prices is the fact that Germans tend to be very conscious in terms of groceries spending; the cheaper the better and so markets are in in a constant battle for low prices. Secondly its the ECB policy of price stability. These guys and girls are obliged to hold the Euro in such state that prices do not fluctuate to much and inflation is kept low at approx. 2 percent per annum. Kaufland isnt the cheapest out here but not the most expensive also. That title goes to some Edeka or Rewe stores in rich people areas. EDIT: If someone is more interessted in German food and consumer good prices I do recommend to take a look at [Kaufa](https://www.kaufda.de/Berlin) website as they have the latest ads from the stores. I didn't knew situation in Turkey is that F that people tend to view Kaufland as cheap.


cankatango

EhOnOmİ çOh İyİ yİğEnİm! OrAdA eT yEmEkTeN gUt OlDuK. AlAmAnYa VeRgİ kEsİyOr MaAşTaN, çOk YüKsEK vErGi KeSiYor!


alporan123

Allah var vergiler yüksek.Ha bizde düşük mü?Oradan da yüksek.


kurd_oddswayer

muz bizde euro uzerinden alsan 2 euro amk, hem de boktani. neredeyse 2.5 kati fiyat arv


slutmakeryusuf

Aynı milkayı 8 liraya aldım a101 de ya içine batıyo insanın


KitSpell

Bazıları TL'ye vurunca bile Türkiye de daha pahalıya satılıyor. Resimdeki 85 g ile 100 g arası 0.65€ yani 6.30 TL [https://www.migros.com.tr/milka-sutlu-cikolata-80-g-p-6b6e8b](https://www.migros.com.tr/milka-sutlu-cikolata-80-g-p-6b6e8b) Türkiye de 80 g 6,45 TL Neyin kafası bu. Hadi ithal ürünler öyle olsun. Ülke de üretilen ürünler bile eşit orayla.


kombl

Ayrıca o milka türkiyedekinden kat kat daha kalitelidir


kek_k

Türkiye'deki indirimli hali :D


dreamcatcher_1570

Evet, bazı arkadaşlar ekşide fiyatlar usd euro olarak normal siz fakirsiniz yazıp duruyolar ama durum hiç öyle diil aslında. Türkiye gerçekten pahalı.


Kilexey

[350gr Urfa Cig Kofte](https://bimarket.co.uk/en/product/sohbet-urfa-cig-kofte-350gr/): **1.99€** Turkiye'den daha mi ucuz, yoksa bana mi oyle geliyor?


chiyasu

Ve oradaki mallar bizdekinlere göre daha sağlıklı. Bizim aldıklarımızda çok daha fazla katkı maddesi var. Eskiden Türkiyedeki twister dondurmasıyla ve yurt dışındaki twisterın karşılaştırılması hakkında bi video izlemiştim. Oradakinin içeriğinde bi nebze daha organik maddeler kullanılırken bizde hep tatlanıdırıcı,koruyucu vb. maddeler vardı.


Realistic-Session659

Dünyada ticaret savaşları var sanırım dünyanın en ucuz zamanlarını yaşıyoruz keşke hissedebileceğimiz bir enflasyon olsa. 60-70 deki gibi Amerikan merkez bankası %10 faiz koysa amerikan dolarına bugun venezuella gibi olurduk diye düşünüyorum.


kustarc

Şu katalogdaki her şeyi alırsan 80 birim para ödüyorsun, viski ve şarabın da indirimli fiyatları çıkmamış yüksek fiyattan hesapladım.


redrays1

Kaufland baya iyi ama ya. Yani Almanya'da genel olarak market fiyatları çok uygun ama marketler arasında en iyi fiyat indirimleri yapanı Kaufland. İyi örnek seçmişsin yani.


Freeassher

sağol gumandanım


Rorsis

Bunları cogunu tl ye vursan bile pahali ben o kismi anlamiyorum taksiye mi biniyor bu kodumun cipsi biskuvisi de almanyadan tr ye euro kuru 20 ymis gibi geliyor


ApoReaper

ben almanyada yaşıyorum ve Bunlar yine pahalı bir mağazanın reklamı bundan biraz daha ucuz olanları da var yani


Freeassher

AĞLICAM ARTIK SAIKDPASLĞFJIKALPDASIHFJALŞ


Kilexey

Lidl gang😎


ApoReaper

Penny bro


Adolfmilos

Hepsinde yaklaşık %50 indirim var bir de, burada her gün zam geliyor


letsbuildweird

Yegenim Törkiye cennet. Hamburg’dan selamlar. /s


blewus33

Hayır, ağlamıyorum sadece gözüme indirim kaçtı


DecimatingDarkDeceit

Milkanın fiyatını gördükten sonra Türkiyenin ekonomisinin hakikaten \[failed\] olduğunu anlamış bulunuyorum. 0.65 krş (o ülkenin birimine göre) bir bar çikolata alıyorlar... bizde ise aynı çikolata 5 ila 8 lira!


donquijiote

Gazoz ve cipste özel tüketim vergimiz var. Hedef 2023 hadi bakem aralaşın, yol yabdı köprü yabdı egonomi çogh eyi yiyenim, almanya bizi gısganıyo


[deleted]

[удалено]


Freeassher

evet acidan zevk alıyorum 🤨


Dark575757

>evet acidan zevk alıyorum 🤨 ben de alıyorum artık, umarım daha da kötü olur ekonomi de çomarlar ağlar, ben soğan ekmek yemeye de razıyım ki alışığım zaten.


Freeassher

katılmaktayım. Öyle saça öyle tarak, böyle seçmene böyle yarrak.


No-Relationship8261

Çobanlarımızın otlanabilirsiniz dediği kısımdan dışarı çıkıyoruz. Lütfen geri gidelim.


ibrahimtuna0012

Çoğu şeyin fiyatı 2 Euroyu geçmiyor.


Bonciki

Lan bizde milka 20 katı


Fuzz1899

Düzenimiz var yeğenim


BaybarsHan

Ben mi yanlış hesaplıyorum, yoksa liraya çevirince gene ucuz mu oluyor?


savo55

Ayda bikere giderim. Her hafta kampanya yaparlar. Ne diyim kardesler. Hepiniz gelin almanyaya. Your almanci friend.


ucan_cay

0.65 kuruşa milka çikolata mı 😳


Sokarca-HYT-LA20

bu ulkeden kaçıyım da neresi olursa olsun diyen z jenerasyonu burda mıiıiı